O altfel de școală

O altfel de școală

Aflați în plină criză de pandemie și de la mic la mare suntem țintuiți în casele noastre, cu toate acestea cursurile școlii parohiale au continuat chiar mai intens în această perioadă.

Am reușit să organizăm cursuri virtuale de cateheză pentru copiii Școlii Românești din Pescara prin aplicația meet.

Deși această perioadă de restricție nu ne mai permite să mai desfășurăm cursurile așa cum eram obișnuiți, este totuși un moment emoționant pentru toți întâlnirea de pe platformă, căci reușim să petrecem timp valoros împreună și să învățăm lucruri interesante și folositoare despre limba română dar și de vremea Postului Mare în care ne aflăm.

Totodată învățăm cum datorită acestor timpuri de restricție și total necunoscute, nu trebuie să cădem în deznădejde ci să ne apropiem mai mult de Dumnezeu prin rugăciune și mai ales prin rugăciunea inimii, pe care micuții noștri elevi au învățat să o rostească.

Fiecare întâlnire se termină cu promisiunea următoarei întâlniri pe care cu toții o așteptăm cu nerăbdare.

Slavă Lui Dumnezeu pentru toate!