Festivalul Bucuriei Abruzzo2019 -Etapa protopopială

Festivalul Bucuriei Abruzzo2019 -Etapa protopopială

Festivalul Bucuriei 2019 -Etapa protopopială

 

 

       Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și sub îndrumarea părintelui Protopop Alin Iarca, Protopopiatul Abruzzo - Molise împreună cu Nepsis  și Trinitas TV, organizează  pe data de 2 iunie 2019, etapa protopopială a celei de-a XI-a ediții a Festivalului Bucuriei, găzduită de Parohia Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana” din  Pescara (via Caduti per Servizio).

    Pe lânga momentele artistice pregatite de copiii parohiilor din protopopiat, ne vom bucura și de participarea Doamnei Preotese Claudia Mititelu precum și a interpretelor de muzică populara Maria Beatrice Băndoiu, Ana Maria Pătrășcioiu și Luca Ragnone.

     La incheierea festivalului cei prezenți vor putea participa la o gustare cu mici și arosticini. 

        Programul zilei:

  8.00 - Utrenia zilei

09.30- Sfânta și dumnezeiasca Liturghie

11.40 - Pomenirea celor adormiți

12.30 - prânz cu întreaga familie parohială (pentru prânz fiecare își aduce bucatele)

15.00 - Începerea Festivalului Bucuriei etapa protopopială unde vor participa toate parohiile din regiunea Abruzzo - Molise

18.00  - La incheierea festivalului cei prezenți vor putea participa la o gustare 

 

Vă așteptăm numeroși în costume populare!