A DOUA TABĂRĂ  A BUCURIEI ÎN PRIDVORUL BISERICII DE LA PESCARA

A DOUA TABĂRĂ  A BUCURIEI ÎN PRIDVORUL BISERICII DE LA PESCARA

A DOUA TABĂRĂ  A BUCURIEI ÎN PRIDVORUL BISERICII DE LA PESCARA

 

În săptămâna 28 iunie – 2 iulie 2021 se desfășoară la Parohia Ortodoxă „Sfântul şi Dreptul Simeon şi Sfânta Prorociţă Ana” din Pescara a doua tabără de vară din acest an, numită „Vacanţa Bucuriei din cerdacul Bisericii”, la care participă 29 de copii cu vârste între 6 şi 14 ani de la mai multe parohii din trei Regiuni ale Italiei: Abruzzo, Campania şi Triveneto.

În cadrul acestei tabere, copiii vor avea posibilitatea de a petrece o săptămână din vacanţa de vară mai aproape de Dumnezeu şi de Biserică, să revadă prieteni dragi şi să lege noi prietenii, să se joace frumos, să meargă la mare şi la munte, să înveţe lucruri noi şi folositoare.

În prima zi a şcolii de vară, după ce au participat la slujba de Te-Deum, participanţii au făcut cunoştinţă cu locaţia, voluntarii şi regulamentul taberei, semnând contractul de valori, după care au fost împărţiţi în două grupe: cea a Sfântului Apostol Pavel şi cea a Sfântului Apostol Petru, aflând mai multe informaţii despre viaţa şi activitatea lor.

După-amiaza a fost petrecută pe malul mării Adriatice, copiii bucurându-se de soare, de scăldatul în apa caldă a mării şi de frumoase jocuri de echipă.

Ziua s-a încheiat în atmosferă de rugăciune chiar pe malul mării, participanţii mulţumind lui Dumnezeu pentru momentele de bucurie de care au avut parte şi rugându-L să le binecuvinteze ziua următoare în care vor participa la Sfânta Liturghie în cinstea Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel şi se vor putea împărtăşi cu Sfintele Taine ale Domnului Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor, spre lăsarea greşelilor, spre părtăşia cu Sfântul Duh, ca merinde pe calea către viaţa cea veşnică şi spre dobândirea Împărăţiei Cerurilor.

Fie ca această tabără a bucuriei creştine din pridvorul bisericii de la Pescara să imprime în sufletele acestor minunaţi copiii dragostea de Dumnezeu şi curajul mărturisirii credinţei creştin – ortodoxe pretutindeni şi în toată vremea!

A doua zi de tabără la Parohia Pescara

A doua zi a taberei  de la Pescara a fost plină de har şi bucurie. După Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, copiii au vizionat o prezentare a celor mai frumoase locuri şi monumente din România, pe care unii dintre ei le-au vizitat în anii trecuţi. S-au schimbat idei şi cunoştinţe valoroase, dovedind astfel că, deşi mulţi dintre ei nu s-au născut în România, nu sunt lipsiţi de contactul cu patria părinţilor lor.

După-amiază le-a fost rezervată o frumoasă supriză: parcul de aventuri de la Majella, la aproximativ o oră depărtare de Pescara, unde copiii şi-au pus toate puterile şi tenacitatea la încercare pentru a parcurge traseele acestui parc. Puţini şi-au dat seama că între timp s-au scurs cele 3 ore pe care le aveam la dispoziţie, astfel că mulţi şi-au exprimat dorinţa de a reveni şi altă dată. Înainte de plecare, am mulţumit lui Dumnezeu pentru toate, am cerut iertare pentru greşelile  făcute în această zi, cerând ajutor şi ocrotire pentru drumul de întoarcere. Încă o zi de vis s-a încheiat. Cu toţii eram obosiţi, dar fericiţi.

A treia zi de tabără la Pescara

A treia zi de tabără

Miercuri, în a treia zi de tabără, copiii au participat la atelierul de pictat pe linguri, iar după-amiază s-au bucurat de o drumeţie pelerinaj la Chieti, unde au putut vizita biserica catedrală, în cripta căreia sunt adăpostite sfintele moaşte ale Sfântului Iustin, episcop de Chieti, monah din secolul al IV-lea, ocrotitorul acestui oraş. Parohul catedralei ne-a vorbit despre viaţa Sfântului Iustin, sărbătorit de către Biserica noastră la data de 1 ianuarie, apoi am săvârşit slujba Pavecerniţei şi ne-am închinat la moaştele sale. Ziua s-a încheiat cu o vizionarea unui film creştin (Facing the Giants) foarte apreciat de către copii.

A patra zi de tabără

Joi a fost cea mai aventuroasă zi din tabără, fiind petrecută pe munte, în parcul Monte Piana, la circa 40 de minute depărtare de Pescara. Jocuri de echipă, atelier de comunicare, căutare de comori, olimpiadă, bătălie cu baloane de apă, foc de tabără şi multă multă bucurie.

A cincea zi de tabără

În ultima zi a taberei din pridvorul bisericii de la Pescara copiii au fost invitaţi la o conversaţie pe marginea activităţilor la care au participat în aceste frumoase zile, exprimându-şi aprecierea lor pozitivă şi /sau negativă, după care fiecare dintre ei şi-a putut descoperi „îngeraşul” păzitor care l-a urmărit şi ajutat în tabără, mulţumindu-i şi dându-i o îmbrăţişare.

„Talentul meu de la Pescara” şi vizionarea filmului taberei împreună cu părinţii au concluzionat şi această a doua tabără, la final copiii primind ca amintire diploma de participare şi darul pregătit de organizatori.

Pentru toate dăm slavă şi mulţumire lui Dumnezeu!