Au început cursurile la școala românească a parohiei Pescara

Au început cursurile la școala românească a parohiei Pescara

Au început cursurile la școala românească a parohiei Pescara

 

      Sâmbătă 30 septembrie 2017 de la ora 16.00 la biserica parohiei din Pescara a avut loc festivitatea de începere a cursurilor școlii românești a parohiei Pescara. După slujba de Tedeum (binecuvântare) cu ocazia deschiderii cursurilor școlii românești a parohiei Pescara a avut loc o sesiune de prezentare și cunoaștere a celor 32 de copii înscriși la aceste cursuri pentru anul școlar 2017-2018 dar și prezentarea lor.

            După prezentarea cadrului didactic alcătuit anul acesta din Pr. Alin Iarca, dna. Preoteasă Andra Maria și dna. învățătoare Blagu Gabriela cărora li se vor adăuga și trei voluntari din parohie, copiii s-au prezentat pe rând într-o ordine aleatorie trăind momente emoționante, când deși mare parte din copiii prezenți sunt născuți în Italia, ei și-au atribuit identitatea cu orașsele de unde vin părinții lor din România.

     În cadrul acestei întâlniri s-a prezentat agenda pentru Tine!ri tipărită de către Episcopia Italiei care va fi de folos tinerilor pe toată durata cursurilor.

         La sfârșit fiecare copil a primit câte o metanie cu cruciuliță din partea părintelui paroh pentru a marca începutul acestei noi etape din viața lor, dar și pentru a arăta importanța unirii acestu grup frumos în Hristos.

       Așadar școala parohială ajunsă deja în al șaselea an de existență va funcționa în fiecare sâmbătă de la la ora 16.00 după programul anunțat anterior vezi aici , iar duminica după Sfânta Liturghie se vor face cursurile de pian pentru copiii înscriși la această secțiune din cadru școlii românești a parohiei.

     Pe lângă familiarizarea cu limba, cultura, trecutul și prezentul țării noastre de origine, țelul acestor cursuri în cadrul școlii românești a parohiei Pescara au rolul de a-i ajuta pe copii să petreacă mai mult timp împreună, într-un cadru și anturaj determinate de valorile creștine ortodoxe, care să constituie o alternativă solidă și o provocare la adresa „ofertei” culturii dominante, foarte secularizate, în care trăim.