Dor de Eminescu și Unirea Principatelor Române sărbătorite la școala românească a parohiei Pescara

Dor de Eminescu și Unirea Principatelor Române sărbătorite la școala românească a parohiei  Pescara

Dor de Eminescu și Unirea Principatelor Române sărbătorite la școala românească a parohiei  Pescara


       Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, în perioada 15-25 ianuarie 2018, se desfășoară în Episcopia Italiei cea de a IV-a ediție a Festivalului Dor de Eminescu.

       Acest lucru a fost marcat de manifestări culturale tematice  și la școala românească a parohiei Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana din localitatea Pescara.

      Luna ianuarie pentru noi românii este semnificativă atât din punct de vedere istoric cât şi literar. Astfel am vorbit cu copiii de la școala românească a parohiei Pescara despre Unirea Principatelor Române din 24 ianuarie 1859. Aşa am descoperit împreună că, în această zi importantă, sub un singur domnitor -Alexandru Ioan Cuza- se împlinea în parte idealul de unire la care aspirase poporul român de mult timp.

      Prin "Hora Unirii", prin cântec şi joc, copiii au reuşit să realizeze importanța acestui eveniment istoric.

      Pentru fixarea cunoştinţelor am vizionat, cu ajutorul proiectorului pus la dispoziţie de către parohie, povestea lui moş Ion Roată, personaj al lui Ion Creangă. Copiii au aflat că a existat în realitate, fiind deputat sub domnia lui A.I.Cuza şi a participat activ la Mica Unire de la 1859.

                 În continuare am vorbit despre Mihai Eminescu prieten şi contemporan al lui Ion Creangă. Eminescu s-a născut la 15 ianuarie 1850 la Botoşani, fiind cel de-al şaptelea copil din unsprezece al familiei Eminovici. Copiii au aflat lucruri importante despre copilăria şi activitatea literară a celui mai mare poet şi prozator român. A avut o viaţă scurtă (m.15 iunie 1889) dar plină de împliniri literare.

        Imaginile despre locurile de inspiraţie poetică a scriitorului, despre parcul şi teiul unde-şi petrecea mult timp la Iaşi; sculpturile pe care multe ţări europene le expun cu mândrie; poeziile istorice, despre natură şi iubire -din care am recitat câteva strofe pe care le-am citit- care au fost sursă de inspiraţie pentru mulţi compozitori, au demonstrat copiilor încă o dată că Mihai Eminescu este şi va rămâne o valoare naţională a românilor de pretutindeni.

        Mulţumesc părinţilor pentru implicarea lor de a-şi aduce copiii la lecţiile şcolii românești de la parohia din localitatea Pescara.

                                                  a consemnat dna. înv. Gabriela Blagu