Începerea cursurile de la școala românească din localitatea Pescara

Începerea cursurile de la școala românească din localitatea Pescara

       Școala Românească a Parohiei Ortodoxe „Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta  Prorociță Ana ” din Pescara și-a deschis oficial porțile, la data de 21 septembrie  2019, într-un cadru festiv,  în prezența beneficiarilor direcți ai acestei școli – elevii săi, a credincioșilor, a comunității române din Abruzzo. Proiectul  „Școala românească din Pescara – Armonizarea și împletirea valorilor românești cu cele europene”, care se derulează în perioada 21 septembrie – 23 noiembrie  2019, este realizat cu sprijinul financiar al Ministerului pentru Românii de Pretutindeni, având ca obiectiv perpetuarea valorilor culturale românești prin conștientizarea apartenenței la identitatea națională și lingvistică.

       Ajunsă deja în al optulea an de existență, la școala parohială pe lângă familiarizarea cu limba, cultura, trecutul și prezentul țării noastre de origine, țelul acestui program este de a-i ajuta pe copii să petreacă mai mult timp împreună, într-un cadru și anturaj determinate de valorile creștine, care să constituie o alternativă solidă și o provocare la adresa „ofertei” culturii dominante, foarte secularizate, în care trăim.

     Aceste cursuri vor avea loc în sala parohiei - Lia Spiridon 

          Datorită numărului mare de copii dar și al diversității de vârstă se impune împărțirea grupului țintă în 2 categorii: copii (5-8 ani) – 1 grupă , preadolescenți (08-17 ani) – a doua grupă.

      Școala parohială va fi dedicată limbii, literaturii și culturii române, cu scopul de a le introduce copiilor noțiuni fundamentale de gramatică a limbii române și de a-i familiariza cu numele mari din galeria autorilor români mai vechi și mai noi.

     Va fi dedicată alternativ istoriei și geografiei României, în cadrul unui tur virtual al țării noastre. Vom avea studiul de bază al pianului urmând ca cei interesați să ne comunice.

       Se vor face diferite ateliere de (pictură, bricolaj, muzică sau alte activități, în funcție de talentele voluntarilor și de înclinațiile artistice ale micuților).