Începerea cursurilor la școala românească de la parohia Pescara

Începerea cursurilor la școala românească de la parohia Pescara

Începerea cursurilor la școala românească de la parohia Pescara

 

     Deschiderea noului an şcolar 2018-2019, din cadrul parohiei Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana din localitatea Pescara, a fost primită cu bucurie şi optimism din partea tuturor celor prezenți: copii, parinți și bunici.

     Cea de-a 7-a aniversare aduce totodată şi innoire.

     Într-o sală de clasă nouă, inaugurată la acest început de an școlar, aflată în incinta complexului parohial din Pescara, școala parohială se va desfășura în acest an sub egida motoului  ASCULTĂ, IUBEȘTE ȘI IARTĂ!

     Am avut plăcerea reintâlnirii cu majoritatea copiilor deja înscrişi în anii anteriori, unde cu mare entuziasm și plăcere i-am întâmpinat și cunoscut pe noii veniți, dornici să se alăture proiectului parohial de la Pescara unde copiii se vor întâlni cu noțiuni de limbă, cultură şi civilizație românească.

     Voluntarii din colectivul didactic, cu sustinerea părinților, împreună cu părintele paroh Alin Iarca şi-au propus şi în acest an  obiective frumoase şi interesante pentru lărgirea orizontului de cunoștiințe de limbă, cultură şi civilizație  românească  a elevilor ce vor frecventa.

     Vom învăța împreună să ne cunoaștem mai bine țara, limba și originile noastre, vom cânta, recita şi dansa împreună, vom lua lectii de pian, ne vom dedica activităților practice, descoperindu-ne îndemânarea şi tradițiile.

A consemnat dna. Prof. Blagu Gabriela