Începerea înscrierilor la cursurile de la școala românească a parohiei Pescara

Începerea înscrierilor la cursurile de la școala românească a parohiei Pescara

Începerea înscrierilor la cursurile de la școala românească a parohiei Pescara

 

 

           Ajunsă deja în al zecelea an de existență, ȘCOALA PAROHIALĂ își va redeschide porțile sâmbătă, 10 octombrie  2020, la ora 17.00. 

       Pe lângă familiarizarea cu limba, cultura, trecutul și prezentul țării noastre de origine, țelul acestui program este de a-i ajuta pe copii să petreacă mai mult timp împreună, într-un cadru și anturaj determinate de valorile creștine, care să constituie o alternativă solidă și o provocare la adresa „ofertei” culturii dominante, foarte secularizate, în care trăim.

ÎN CE ANUME CONSTĂ ȘCOALA PAROHIALĂ?

     Vor fi organizate două grupe de vârstă, care vor lucra concomitent sâmbăta, între orele 17.00 și 18.30  cu pauzele de rigoare și cu vacanțele comune cu acelea din cursul anului școlar.

     Cele două ore vor fi organizate astfel:

–         prima parte 30 min – recapitularea temelor precedente și prezentarea celei noi

–         a doua parte 30 min – seminarizarea și recapitularea celor învățate

–      ultimele 30 min. vor fi rezervate activităților practice și atelierelor 

      Școala parohială va fi dedicată limbii, literaturii și culturii române, cu scopul de a le introduce copiilor noțiuni fundamentale de gramatică a limbii române și de a-i familiariza cu numele mari din galeria autorilor români mai vechi și mai noi.

     Va fi dedicată alternativ istoriei și geografiei României, în cadrul unui tur virtual al țării noastre. Vom avea studiul de bază al pianului urmând ca cei interesați să ne comunice.

       Se vor face diferite ateliere de (pictură, bricolaj, muzică sau alte activități, în funcție de talentele voluntarilor și de înclinațiile artistice ale micuților).

 CUM POATE FI ÎNSCRIS UN COPIL?

     Prin completarea unui formular de înscriere, care poate fi găsit  la pangarul parohiei. Odată completat, formularul va fi depus la pangar sau scanat și trimis prin email la adresa pr.aliniarca@yahoo.it

     Data limită pentru depunerea/trimiterea formularului de înscriere este sâmbătă, 9 octombrie 2020.

 

CINE SE POATE ÎNSCRIE?

     În principiu toți copiii care au vârsta cuprinsă între 6-18 ani; dar datorită spațiului de lucru și al personalului didactic numărul de locuri este limitat la 60 de copii, așa că vă sfătuim să nu așteptați prea mult.

     ATENȚIE! Formularul de înscriere trebuie completat și pentru copiii care au fost înscriși în anii trecuți.

CE PRESUPUNE ÎNSCRIEREA UNUI COPIL LA ȘCOALA PAROHIALĂ?

     Cursurile oferite în cadrul Școlii parohiale sunt gratuite. Singurele obligații pe care părinții trebuie să și le asume sunt să-și aducă copiii la școală în mod regulat, anunțând (și motivând) eventualele absențe, și să pregătească, atunci când le vine rândul, prin rotație, o gustare pentru toți copiii înscriși. Acolo unde, din motive obiective, cea de-a doua obligație nu poate fi asumată de o familie, ea poate fi suspendată.

      Avem în vedere și organizarea câtorva ieșiri, care vor presupune, în mod firesc, unele costuri. Acolo unde părinții nu vor putea asuma aceste costuri, vom încerca să le acoperim din fondurile parohiei, încât fiecare copil să poată participa la întregul program.

Cum putem ajuta?

     Într-o mulțime de feluri. Voință să fie!

     În primul rând, puteți ajuta implicându-vă efectiv și punându-vă la dispoziție o fărâmă din timpul dvs. liber și talanții pe care vi i-a dăruit Domnul. Vă puteți anunța disponibilitatea fie la biserică, fie prin telefon, părintelui Alin Iarca (3294690311).

      O întâlnire preliminară a tuturor voluntarilor va avea loc la biserică, duminică, 04 octombrie 2020, imediat după Sfânta Liturghie.

     Programul cursurilor se va comunica pe parcurs, rămânând să ne organizăm în funcție de voluntarii disponibili.

     Anul acesta se va introduce și studiul de bază al pianului urmând ca cei interesați să ne comunice,

         Pentru o reușită cât mai bună a proiectului parohial Școala românească este necesară și implicarea părinților prin conservarea și implementarea învățăturilor și valorilor dobândite la școala parohială

      Nu în ultimul rând, pe lângă resursele umane, desfășurarea acestui proiect necesită o cantitate semnificativă de resurse materiale. Dacă cele dintâi vor putea fi asigurate prin voluntariat, cele din urmă (cărți, planșe, hărți, proiectoare, materiale pentru ateliere – ca să amintim numai câteva dintre necesități) vor trebui să fie acoperite din fondurile proprii ale parohiei.

      Așa că orice ajutor va fi primit cu recunoștință și apreciat, mai ales că aceasta va face posibil ca înscrierea unui copil să nu fie în niciun caz condiționată de achitarea vreunei taxe.

 

 

 

PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ PESCARA

Via Caduti per Servizio, Pescara

Pr. Alin Iarca - Tel. 329 46 90 311 

   E-mail: pr.aliniarca@yahoo.it

https://www.facebook.com/parohiaortodoxaromana.pescara