Încheierea cursurilor de la școala românească a parohiei Pescara

Încheierea cursurilor de la școala românească a parohiei Pescara

Încheierea cursurilor de la școala românească a parohiei Pescara

 

      La biserica parohiei Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana, din localitatea Pescara a avut loc festivitatea de încheiere a cursurilor școlii românești a parohiei. După slujba de mulțumire cu ocazia încheierii cursurilor școlii românești a parohiei Pescara a avut loc premierea copiilor. 

      Toți copiii au primit diplomele de merit pentru anul catehetic 2017-2018.

     Părintele paroh a mulțumit tuturor copiilor și cadrului didactic care în acest an a fost alcătuit din dna. Preoteasă Iarca Andra Maria, dna. învățătoare Blagu Gabriela și dna. Victoria Bănică pentru frumoasele realizări avute  acest an îndemnând pe viitor pe toți părinți să constribuie și să se implice în frumoasa creștere a copiilor lor.

      Școala parohială ajunsă deja în al șaselea an de existență își încheie cursurile, urmând ca să își redeschidă porțile în luna septembrie după o vacanță bine meritată.

     La școala românească a parohiei copiii s-au familiarizat cu limba, cultura, trecutul și prezentul țării noastre de origine, iar țelul acestor cursuri au avut rolul de a-i ajuta pe copii să petreacă mai mult timp împreună, într-un cadru și anturaj determinate de valorile creștine ortodoxe, care să constituie o alternativă solidă și o provocare la adresa „ofertei” culturii dominante, foarte secularizate, în care trăim.