Încheierea proiectului Școala Românească din Pescara

Încheierea proiectului Școala Românească din Pescara

Încheierea proiectului Școala Românească din Pescara - Armonizarea și împletirea valorilor românești cu cele europene 2020

ȘCOALA ROMÂNEASCĂ DIN PESCARA - ARMONIZAREA ȘI ÎMPLETIREA VALORILOR ROMÂNEȘTI CU CELE EUROPENE – este un proiect al parohiei noastre care se desfășoară an de an în incintă bisericii, tocmai pentru a concentra eforturile parohiei asupra coagulării mediului cultural-social-educativ care să permită dezvoltarea armonioasă a tinerilor români din Pescara, iar în perioada pandemiei cursurile s-au transferat în mediul online a ( A se vedea aici ).
Efortul depus de către tinerii parohiei noastre a fost marcat prin realizarea unui videoclip filmat după perioada de restricție (  a se vedea aici ).
Pe parcursul perioadei de desfășurare a acestui proiect zeci de tineri au beneficiat de o formare în spiritul valorilor naționale-românești, care în viitor vor reprezenta bazele lor pentru a putea reprezenta România în Europa.
În cadrul proiectului, anul acesta s-au desfășurat și două școli de vară intitulate sugestiv Tabăra din pridvorul Bisericii și Vacanța bucuriei din cerdacul bisericii, unde copiii au acumulat învățături prețiooase în cadrul atelierelor pregătite cu profesionalism de către toți colaboratorii parohiei noastre.
La încheierea proiectului putem nota rezultatele majore în rândul copiilor cum ar fi îmbunătățirea abilităților de comunicare în limbă română, familiarizarea cu personalitățile și exemplele pozitive ale istoriei și culturii române, creșterea stimei de sine a tuturor copiilor și părinților implicați.
Mulțumim întregii echipe de implementare a proiectului și tuturor colaboratorilor.