Uniți prin centenar

Uniți prin centenar

Uniți prin centenar

 

         Sărbătoarea națională a românilor, centenarul marii Uniri, a fost celebrat la Parohia ortodoxă din Pescara, într-un fel sau altul ca atunci, la 1918: români din toate colțurile  României -moldoveni, ardeleni, munteni, olteni - s-au adunat să-și cinstească străbunii.
    Copiii minunați au bucurat ochii și inimile tuturor cu un buchet de cântece și poezii patriotice, care au adus aminte de puterea și jertfa străbunicilor noştri.

     După momentul festiv copiii împreună cu credincioși  i parohiei am participat la un prânz festiv unde am socializat și developat amintiri frumoase din viața noastră și istoria poporului român în acest fel înfăptuind o unire locală.
  Mulțumiri părinților care au fost alături de noi şi ne-au susținut: aveți copii admirabili, cu care va veți måndri peste ani!

     Români oriunde v-ați afla nu uitați să rămâneți uniți în Hristos și în Biserică!

 

a consemnat  dna. profesoară Blagu Gabriela