VACANŢA BUCURIEI DIN PRIDVORUL BISERICII LA PESCARA

VACANŢA BUCURIEI DIN PRIDVORUL BISERICII LA PESCARA

VACANŢA BUCURIEI DIN PRIDVORUL BISERICII LA PESCARA

 

      În săptămâna 14-19 iunie 2021 se desfăşoară la Parohia Ortodoxă „Sfântul şi Dreptul Simeon şi Sfânta Prorociţă Ana” din Pescara prima etapă a taberei de vară din acest an, numită „Vacanţa Bucuriei din pridvorul Bisericii”, la care participă 28 de copii cu vârste între 6 şi 14 ani de la mai multe parohii din trei Regiuni ale Italiei: Abruzzo, Campania şi Triveneto.

     În cadrul acestei tabere, copiii vor avea posibilitatea de a petrece o săptămână din vacanţa de vară mai aproape de Dumnezeu şi de Biserică, să revadă prieteni dragi şi să lege noi prietenii, să se joace frumos, să meargă la mare şi la munte, să înveţe lucruri noi şi folositoare.

     În cadrul diferitelor ateliere, ei vor învăţa să împletească câte o „brăţară a prieteniei”, să deseneze şi să picteze o icoană pe sticlă, să devină mai buni, mai răbdători şi mai ascultători, urcând voioşi pe scara virtuţilor creştine, vor învăţa cum să devină „îngeri păzitori” pentru colegii lor şi totodată se vor bucura cu toţii de talentele lor prin cântec şi dans,  prin multe jocuri de cunoaştere şi de echipă, în căutarea comorii celei mai valoroase din lume: iubirea creştină.

     În prima zi a şcolii de vară, după ce au participat la slujba de Te-Deum, participanţii au făcut cunoştinţă cu locaţia, voluntarii şi regulamentul taberei, semnând contractul de valori, după care au fost împărţiţi în două grupe: cea a Sfântului Timotei şi cea a Sfântului Toma, aflând mai multe informaţii despre viaţa şi activitatea lor. Pentru a-i putea imita pe aceşti sfinţi ocrotitori ai zonei, ale căror sfinte moaşte se află nu departe de Pescara, copiii au participat la primul atelier la care au învăţat despre prima treaptă pe scara virtuţilor creştine care este ascultarea.

     După masa de prânz s-au făcut mai multe jocuri de cunoaştere a grupului, după care s-a trecut la primul atelier practic, realizarea unei brăţări a prieteniei prin împletirea firelor reprezentând tricolorul României.

     Ziua s-a continuat la parcul din Sambuceto, unde copiii au jucat fotbal, tenis, baschet şi alte jocuri în aer liber.

     După rugăciunea de seară în Biserică, copiii au participat la atelierul „Întreabă preotul” şi s-au pregătit prin mărturisirea păcatelor pentru Sfânta Liturghie de a doua zi.

    „Ascultă, Iubeşte, Roagă-te!” este motto-ul taberei creştine de la Pescara.

    A doua zi a continuat cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, după care copiii au început atelierul de pictură pe sticlă.

     Soarele fierbinte  și scăldatul în apă au fost deliciul copiilor în după-amiaza celei de-a doua zi când au mers la mare și au petrecut clipe frumoase prin jocuri și voie bună.

     A treia zi copiii s-au deplasat în localitatea Ortona, unde au vizitat castelul aragonese și catedrala în care se află moștele Sfântului Apostol Toma, iar după  amiaza au continuat cu ateliere de creație și jocuri de cunoaștere. 

A patra zi copiii s-au bucurat de o zi la munte unde au petrecut o zi minunată prin jocuri și prin cântece, iar momentul mult așteptat de copii a fost focul de tabără în jurul căruia s-au cântat și s-a dansat. 

În ultima zi de tabără s-a desfășurat concursul de talente intitulat sugestiv - Talentul meu la Pescara unde toți copiii au participa bucurând auditoriul format din părinți.

                                                     

 

Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bunăvoire!