Caravana “Pâinea noastră cea de toate zilele”

Caravana “Pâinea noastră cea de toate zilele”

Caravana “Pâinea noastră cea de toate zilele”
În contextul extinderii epidemiei de Coronavirus în toate regiunile Italiei, fapt ce a determinat autoritățile civile și sanitare italiene să ia noi măsuri specifice pentru întreg teritoriul italian, a fost afectată și comunitatea noastră, care de trei săptămâni trăiește într-o continuă izolare.

 

Multe familii au terminat aproape toate resursele de subzistență datorită pierderii locului de muncă odată cu instalarea acestei pandemii. La toate acestea s-a adăugat și imposibilitatea de a ne deplasa liberi, drept pentru care parohia noastră cu binecuvântarea Preasfițitului Siluan al Episcopiei ortodoxe române a Italiei, în colaborare cu Asociația Sfântul Laurențiu al românilor, filiala Pescara, a organizat Caravana “Pâinea noastră cea de toate zilele”, transportând pachete cu alimente familiilor aflate în dificultate.

 

Această inițiativă s-a desfăşurat pentru a doua oară în cursul acestei luni, însumând o cantitate de peste 2000 kg de alimente care au ajuns la circa 100 de persoane, dintre care aproape 45 % sunt copii.

 

Ploaia torențială, imposibilitatea de a ne deplasa, controalele riguroase, orașele pustiite, nu au împiedicat pe voluntarii parohiei noastre să parcurgă peste 200 km şi să ajungă în cele unsprezece localități pentru a duce o fărâmă de speranță și o caldă mângâiere celor care simt că pierd lupta cu timpul.

Chiar dacă suntem în carantină la nivel național, Biserica nu intră în carantină duhovnicească, ci își amplifică activitatea, rămânând aproape de cei aflați în suferință. Prin ajutorarea celui mai necăjit decât noi, pășim împreună cu Domnul pe calea mântuirii, fiind încredințați că slujindu-l și ajutându-l pe cel bolnav, pe cel lipsit, pe cel întemnițat sau pe cel aflat în singurătate și izolare, pe Domnul Îl slujim (Mt. Cap. 25).

 

Vă îndemnăm, prin urmare, pe acei dintre dumneavoastră care binevoiți și aveți posibilitatea, să contribuiți în continuare, într-un mod concret, la sprijinirea acestor inițiative de ajutorare a aproapelui nostru!

Vă punem la dispoziție coordonatele bancare ale Parohiei, unde fiecare puteți lăsa jertfa dumneavoastră:

IT12I0306909606100000017870
Parrocchia ortodossa Pescara
Banca Intesa


Să nu uităm cuvintele Sfântului Apostol Ioan Teologul: Fiii mei, să nu iubim cu vorba, numai din gură, ci și cu fapta și cu adevărul (1 In. 3, 18)! Cine iubește pe Dumnezeu să iubească și pe fratele său (1 In. 4, 21)!

Domnul să răsplătească jertfa și dragostea fiecăruia!

Încredinţându-vă de rugăciunea noastră de mijlocire înaintea lui Dumnezeu, al vostru preot paroh.