Hram și întâlnire protopopială în localitatea Campobasso

Hram și întâlnire protopopială în localitatea Campobasso

Hram și întâlnire protopopială în localitatea Campobasso

 

       Vineri 23 aprilie 2021, parohia "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe" din localitatea Campobasso a fost gazda preoților din Protopopiatul Abruzzo-Molise pentru ședința protopopială.

       Ziua a debutat cu slujirea în sobor a Liturghiei Darurilor mai înainte Sfințite, la sărbătorirea celui de-al doilea hram al parohiei din localitatea Campobasso, urmată de conferința cu titlul: "Comunitățile de români din diaspora", susținută de Pr. Ioan Cosmîncă de la Parohia L’Aquila.

      După conferință a avut loc ședința protopopială condusă de Pr. Protopop Alin Iarca, în cadrul căreia s-au discutat problemele administrativ - pastorale ale parohiilor și modalități de slujire și adaptare la condițiile date în aceste vremuri, s-a propus și un program orientativ de slujire liturgică pentru Sâmbăta Mare și Duminica Învierii.

      În cadrul Adunării Protopopiale s-au mai discutat și dezbătut aspecte pentru buna organizare a protopopiatului și s-a actualizat programul întâlnirilor protopopiale, urmând ca următoarea întâlnire să aibă loc pe data de 20 mai și va fi găzduită de parohia „ Sfinții Serghie și Vah ”din localitatea Lanciano (CH).

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

a consemnat Pr. Secretar Constantin Bolohan