În drum spre Emaus...

În drum spre Emaus...

În drum spre Emaus...

 

       Bucuria Emausului a făcut ca preoții din protopopiatul Abruzzo -Molise să slujească în sobor Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. S-a creat deja un frumos obicei ca în a 3-a zi de Paște, preoții împreună cu familiile să se reunească, gazda fiind parohia “Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana” din localitatea Pescara, sediul central al protopopiatului.

       La cuvântul de învățătură din cadrul Sfintei Liturghii, a fost subliniată importanța împărtășirii cu Trupul și Sângele Lui Hristos , spre înțelegerea Sfintelor Scripturi.

      După “frângerea pâinii” de la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, familia lărgită a protopopiatului a petrecut o zi împreună împărtășind emoțiile și bucuriile din fiecare parohie, iar copiii s-au bucurat unii de ceilalți în spiritul acelorași valori .

      “Rămâi cu noi (Doamne) căci se face seară și ziua e pe sfârșite.”

 

a consemnat Pr. Petru Voicu