Ședința ordinară a protopopiatului Abruzzo - Molise

Ședința ordinară a protopopiatului Abruzzo - Molise

Ședința ordinară a protopopiatului Abruzzo - Molise

 

      Miercuri 3 martie 2021, a avut loc în regim online pe platforma Zoom a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei ședința ordinară a protopopiatului Abruzzo - Molise.

            În prima partea a ședinței Pc. Pr. Protopop Alin Iarca,  împreună   cu  Pc. Pr. Cristian Țuțuroi de la Departamentul Editorial al Episcopiei au dezbătut aspecte administrative interes comun  al parohiilor din protopopiat.

             În cea de-a doua parte  a ședinței a avut loc o convorbire duhovnicească împreună cu Preasfințitul Părinte Siluan al Episcopie Ortodoxe Române a Italiei.

            Tema convorbirii a fost  ’’Rugăciunea și slujirea în familia preotului, în parohie și în protopopiat în contextul actual’’, iar Preasfințitul Părinte Siluan a subliniat importanța rugăciunii în lumina filocalică a sfinților părinți.

            Dăm slavă lui Dumnezeu pentru învățăturile frumoase primite și timpul petrecut împreună.

 

a consemnat Pc. Pr. Petru Voicu