„În temniţă am fost şi aţi venit la Mine…”(Mt. 25, 36)

„În temniţă am fost şi aţi venit la Mine…”(Mt. 25, 36)

„În temniţă am fost şi aţi venit la Mine…”(Mt. 25, 36)

 

       Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, episcop al Episcopiei ortodoxe române a Italiei, miercuri 13 decembrie 2017, un grup de voluntari ai asociației Sfântul Laurențiu al românilor (San Lorenzo dei romeni)  filiala Pescara, s-au alăturat lucrării misionare din fiecare lună a părintelui protopop Alin Iarca al protopopiatului Abruzzo și au confecționat pachete cu haine și alimente pentru deținuții din peninteciarul Chieti, Italia.

     Pachetele au fost dăruite de către părintele protopop deținuților după vizita pastorală, în care s-a oficiat Taina spovedaniei și Canonul de pocăință.

    De asemenea părintele i-a îndemnat pe cei din penintenciar să îşi pună nădejdea în Dumnezeu, să se gândească la dragostea pe care Mântuitorul ne-a arătat-o permanent şi a îndemnat pe fiecare să caute iertarea păcatelor pe care o dobândesc prin Biserică, prin Taina Sfintei Spovedanii.

     La sfârșit părintele protopop a cântat împreună cu deținuții colinde care vestesc Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos, astfel alinând dorul de casă și totodată amintind fiecăruia că Dumnezeu ne caută în fiecare loc în care noi suntem.

     La închisoarea din localitatea Chieti părintele a vizitat și secția de femei din cadrul închisorii.

     Aceasta nu este prima vizită în cadrul penitenciarului, astfel de vizite au loc periodic în penitenciarele Pescara și Chieti, unde au loc slujbe, întâlniri cu deţinuţii, cuvinte de învăţătură şi cântări de colinde sau de cântări bisericeşti.

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate și rugăm pe Milostivul Dumnezeu să ne ierte pentru toate greșelile noastre și să binecuvânteze pe noi toți.