Duminica Ortodoxiei

Duminica Ortodoxiei

Duminica Ortodoxiei

 

            Duminică 25.02.2018 în prima duminică din postul mare, se sărbătorește Duminica Ortodoxiei.

      La această sărbătoare suntem chemați cu mic și cu mare, cei botezați și cununați în biserica ortodoxă să ne mărturisim credința prin participarea la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare începând cu ora 09.30.

       Este un moment binecuvântat pentru noi ca să ne pregătim să mergem și să aducem la Sfânta Împărtășanie copiii ce i-am făgăduit lui Dumnezeu prin botezul lor în credința ortodoxă.

      În această zi va avea loc procesiunea Icoana - fereastră spre Dumnezeu în jurul bisericii, unde fiecare credincios va purta în procesiune o icoană adusă de acasă.

     Procesiunea se va încheia cu sfinţirea icoanelor purtate de credincioşi.

Duminica Ortodoxiei sau Duminica biruinței Ortodoxiei este sărbătorită în prima duminică a Postului Mare. Sărbătoarea comemorează victoria dreptei cinstiri a icoanelor asupra iconoclasmul prin decizia Sinodului VII Ecumenic din anul 787, consfințită de sinodul de la 843. Drept urmare, slujba de prăznuire pomenește restaurarea cinstirii icoanelor în tipicul Bisericii dar și în viața particulară a creștinilor.