Etapa Protopopială a Festivalului Bucuriei 2018 - Abruzzo

Etapa Protopopială a Festivalului Bucuriei 2018 -  Abruzzo

Etapa Protopopială a Festivalului Bucuriei 2018 - Abruzzo

 

      Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei Duminică 27 mai 2018, ora 15.00 la Area Pic-nic Montepiano, Via Montepiano, 66010 Roccamontepiano CH, se va desfășura etapa protopopială a Festivalului Bucuriei 2018. (vezi Festivalul Bucuriei 2017)

     Ce ne propunem?

      Ne propunem o altfel de zi, o zi a cunoașterii, a jocului, a bucuriei și o evadare din facebook.

      Ne propunem să ne oferim atât nouă cât și copiilor o evadare din tot ceea ce înseamnă tehnologie și viața de zi cu zi. Să ne bucurăm un pic de natură prin joc și voie bună împărtășind după amiaza zilei de 27 mai 2018 împreună.

     Vom merge cu toții  la Area Pic-nic Montepiano, Via Montepiano, 66010 Roccamontepiano CH către parcul Majella, o zonă mirifică din Abruzzo.

     Aici copiii parohiilor participante vor susține un moment artistic pregătit cu atâta sârguință, se vor organiza pe rând campionate de ping pong, badminton, trasul cu arcul și fotbal, timp în care cateva gospodine vor pregăti la pirostrii doua feluri de mâncare care vor fi servite înainte de focul de tabără programat la lăsarea serii unde vom încheia această zi minunată petrecută împreună.

     Ca această zi să fie autentică vom îmbrăca fiecare dintre noi costumele populare pentru a marca cu adevărat această sărbătoare românească.

      Program 27 mai 2018

  • 14.30 - instalarea taberei
  • 15.30 Începerea Festivalului Bucuriei
  • Moment artistic pregătit de copiii parohiilor participante
  • Se vor organiza pe rând campionat de pin pong, badminton, trasul cu arcul și fotbal
  • Masa de seară
  • 20.30-21.00 foc de tabără

              Pentru înscrieri și mai multe informații:

Pr. prot. Iarca Alin 3294690311

sau abruzzo@mitropolia.eu

pr.aliniarca@yahoo.it