Explicarea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii și prânz de caritate la parohia Pescara

Explicarea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii și prânz de caritate la parohia Pescara

Explicarea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii și prânz de caritate la parohia Pescara

 

            Sâmbătă 11 Noiembrie 2017, în cadrul cursurilor de la școala românească a parohiei Pescara a avut loc prezentarea și explicarea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii în format powerpoint, unde împreună cu copiii școlii parohiale au participat și adulți ai parohiei.

            La sfârșitul prezentării a avut loc o sesiune de întrebări ale participanților care au avut rolul de a clarifica și a conserva cele învățate.

            Această cateheză face parte dintr-un lung șir de cateheze care vor urma și care au rolul de a ne ajuta să înțelegem și de a trăi cât mai corect credința noastră strămoșească.

            A doua zi după slujirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii la ultima duminică dinaintea începerii postului Nașterii Domnului, credincioșii parohiei noastre au organizat un prânz de caritate la care au participat numeroși credincioși.

            Acest prânz a avut ca scop creșterea dragostei și a frățietății în comunitatea ortodoxă română de la Pescara, arătând că atunci când comunitatea se unește în Hristos Domnul realizează lucruri frumoase, de substanță, eterne cum ar fi construirea școlii și a bisericii parohiale.

            În urma acestui prânz s-a strâns suma de 1635 €, sumă ce se va folosi la continuarea lucrărilor de la școala parohială.

            Milostivul Dumnezeu să reverse harul Său peste toți ctitorii, donatorii, jertfitorii și ostenitorii ce contribuie la ridicarea bisericii și școlii parohiale din Pescara.

           

            Pr. Prot. Alin Iarca