IMPORTANT - Precizări  privind participarea la slujbe cu noile restricții 

IMPORTANT - Precizări  privind participarea la slujbe cu noile restricții 

IMPORTANT - Precizări  privind participarea la slujbe cu noile restricții 

 

Ținând cont de ultimile schimbări în Regiunea Abruzzo și Luând act de actualizările (din seara zilei de 10 februarie a.c.) la restricțiile deja anunțate, revenim cu câteva informații importante privind participarea credincioșilor la slujbe în această perioadă:

  1. Credincioșii pot participa în continuare la toate slujbele, pe baza autocertificării (atașat descarcă aici)  la slujbele liturgice publice din parohii și mănăstiri, respectând cu strictețe regulile precizate în Protocolul de participare la slujbele publice ortodoxe în Italia (atașat vezi aici); se reamintește credincioșilor să se respecte toate normele  la intrarea în lăcașul de slujire;
  2. Credincioșii care nu au biserica parohială în localitatea de rezidență – pe perioada aflării în zona portocolie sau roșie - pot frecventa biserica cea mai apropiată, pe baza autocertificării; aceștia pot solicita preotului paroh o adeverință care să dovedească participarea lor la slujbele de la respectiva parohie (ținând cont și de faptul că figurează în registrul membrilor parohiei);    

   Programul cu slujirile de la parohia noastră se poate viziona aici