IMPORTANT - Precizări privind participarea la slujbe în perioada 24 decembrie - 6 ianuarie

IMPORTANT - Precizări  privind participarea la slujbe în perioada 24 decembrie - 6 ianuarie

IMPORTANT - Precizări  privind participarea la slujbe în perioada 24 decembrie - 6 ianuarie

 

Ținând cont de răspunsul oficial din partea Ministerului de Interne Italian, din 16 decembrie a.c., privind desfășurarea slujbelor în perioada sărbătorilor de iarnă; 

Luând act de actualizările (din seara zilei de 18 decembrie a.c.) la restricțiile deja anunțate, revenim cu câteva informații importante privind participarea credincioșilor la slujbe în perioada sărbătorilor de iarnă, când toate regiunile vor fi în zona roșie (24, 25, 26, 27 și 31 decembrie; respectiv 1, 2, 3, 5 și 6 ianuarie):

  1. Credincioșii pot participa, pe baza autocertificării (atașat descarcă aici) la slujbele liturgice publice din parohii și mănăstiri, respectând cu strictețe regulile precizate în Protocolul de participare la slujbele publice ortodoxe în Italia (atașat vezi aici); se reamintește credincioșilor să se respecte toate normele  la intrarea în lăcașul de slujire;
  2. Credincioșii care nu au biserica parohială în localitatea de rezidență – pe perioada aflării în zona roșie - pot frecventa biserica cea mai apropiată, pe baza autocertificării; aceștia pot solicita preotului paroh o adeverință care să dovedească participarea lor la slujbele de la respectiva parohie (ținând cont și de faptul că figurează în registrul membrilor parohiei);