Întâlnirea preoților din Protopopiatul Abruzzo și Taina Sfântului Maslu la Pescara

Întâlnirea preoților din Protopopiatul Abruzzo și Taina Sfântului Maslu la Pescara

Întâlnirea preoților din Protopopiatul Abruzzo și Taina Sfântului Maslu la Pescara

 

 

       Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, miercuri 29 noiembrie, la parohia Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana din Pescara începând cu ora 16.00 s-a desfășurat întâlnirea preoților din Protopopiatul Abruzzo.

            Cu această ocazie a fost prezentat preoților din protopopiat Diaconul Constantin Bolohan care va sluji la parohia Pescara, după care a urmat verificarea anuală a documentelor administrative și contabile ale parohiilor.

      De asemenea s-a reamintit preoților de noile proiecte sociale ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei: "Cărucioarele albastre" și "Desaga milosteniei".

     După încheierea ședinței, preoții împreună cu credincioși ai parohiei au săvârșit Taina Sfântului Maslu.

Dăm slavă Domnului pentru toate!

 

a consemnat Pr. Petru Voicu

(secretar al protoieriei Abruzzo)