La mulți ani plini de Dumnezeu!

La mulți ani plini de Dumnezeu!

La mulți ani plini de Dumnezeu!

 

       Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pentru al șaselea an consecutiv, cu mic și cu mare un grup de credincioși al Parohiei Ortodoxe Române "Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana" din Pescara, au ales ca noaptea dintre ani să o petreacă în rugăciune.

       Devenită deja o tradiție în parohia noastră, această seară a fost pentru unii și prima experiență de rugăciune la cumpăna dintre ani, dar pentru un nucleu ce se conturează de la an la an, un mod de a aduna bogăție duhovnicească.

       Am mulțumit Milostivului Dumnezeu pentru toate ce am primit în anul 2017 și am cerut ca în anul 2018 să ne aducă un an de unitate de credință și de neam cu spor duhovnicesc, binecuvântare, sănătate și prosperitate în lucrarea fiecăruia.

      Trecerea în noul am petrecut-o prin săvârșirea Sfintei Liturghii a Sfântului Vasile cel Mare, la Tăierea împrejur cea după trup a Domnului și la pomenirea Sf. Ier. Vasile Cel Mare, arhiepiscopul Cezareei Capadociei. Slujba a fost cu totul specială.

        Fiecare am înțeles că tradiționala urare La mulți ani! nu-și are rostul dacă nu este însoțită cu rugăciunea către Domnul nostru Iisus Hristos, Cel ce ne dă și binecuvântează zilele și anii.

         Să rugăm pe Milostivul Dumnezeu să fie cu noi în orice zi, ajutându-ne să nu slăbim în unitatea de credință și de neam fiind astfel întotdeauna conectați la harul Său.