Moment istoric pentru comunitatea ortodoxă română de la Pescara

Moment istoric pentru comunitatea ortodoxă română de la Pescara

Moment istoric pentru comunitatea ortodoxă română de la Pescara

 

Hristos a înviat!

 

       Cu deosebită bucurie vă invităm la punerea pietrei de temelie a bisericii Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul şi Dreptul Simeon şi Sfânta Prorociţă Ana” din Pescara, care va avea loc marţi, 25 aprilie 2017 (zi liberă în Italia), de la ora 10.40Vedeți aici cum se ajunge la terenul parohiei Pescara

      Slujba punerii pietrei de temelie a bisericii va fi oficiată de către Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei împreună cu un sobor de preoți.

      La acest eveniment și-au anunțat prezenţa mai mulți reprezentanţi ai autorităţilor civile şi religioase locale, dar și reprezentați ai statului Român .

      Având exemplu pe Sfântul Ștefan cel Mare și Sfânt, care este pomenit până în ziua de astăzi ca unul dintre marii binefăcători ai ortodoxiei peste granițile țării, dar și având datoria de a conserva credința, limba și tradițiile neamului strămoșesc, devenind ctitori pentru eternitate comunitatea ortodoxă română de la Pescara va construi prima biserică ortodoxă din regiune și a șaptea de pe tot cuprinsul Italiei.

      Biserica și școala parohiei „Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana și Sfântul Apostol Toma de la Pescara se va construi pe o suprafață de teren de 2630 mp., concesionată pe o durată de 99 de ani de către Primăria Pescara.

      Tot în această zi se va continua campania de strângere de fonduri pentru realiazarea acestui proiect și se vor dona pomelnice ale celor ce vor să devină  ctitori ai acestui sfânt locaș.

      Fiind un moment foarte important din viaţa comunităţii noastre, prezenţa în număr cât mai mare la această slujbă ar aduce un plus de bucurie în sufletele noastre, fiind totodată de un real folos pentru continuarea acestui proiect de construcţie a unui locaş de cult, spre slava lui Dumnezeu şi a noastră mântuire.

Pr. Paroh Preot Alin Iarca