Oaspete de seamă la șantierul bisericii ortodoxe și școlii românești din Pescara

Oaspete de seamă la șantierul bisericii ortodoxe și școlii românești din Pescara

Oaspete de seamă la șantierul bisericii ortodoxe și la școala românească din Pescara

 

 

      Sâmbătă 25 noiembrie 2017, parohia Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana din Pescara a avut ca oaspete de seamă pe Înaltpreasfințitul Părinte Gheorghe, Arhiepiscop de Michalovce și Kosice, din Biserica Ortodoxă a Ținuturilor Cehiei și Slovaciei.

       Înaltpreasfințitul Părinte Gheorghe, Arhiepiscop de Michalovce și Kosice, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan a binecuvântat lucrările ce se săvârșesc la construirea bisericii și școlii românești de la Pescara, încurajând și totodată asigurând comunitatea noastră de susținere prin rugăciune a Sfinției Sale pentru proiectul început.

      După vizitarea șantierului, Înaltpreasfințitul Părinte Gheorghe, Arhiepiscop de Michalovce și Kosice a vizitat copiii ce frecventeaza cursurile școlii românești ale parohiei Pescara, care pregăteau cântecele și poeziile pentru serbarea zilei naționale a României din 1 Decembrie.

       Înaltpreasfințitul Părinte le-a vorbit copiilor de la școala românească a parohiei, de importanța păstrării naționalității și credinței strămoșești într-o țară depărtată de cea a originilor noastre, având tăria de a da mărturie și a propovăduii credința noastră tuturor apropiaților sau colegilor noștri.

        Copiii s-au bucurat de vizita Înaltpreasfințitul Părinte Gheorghe, s-au rugat și au cântat imnul național al României cu sfinția sa.

        La sfâșitul vizitei Înaltpreasfințitul a binecuvântat steagul României care va fi arborat pe biserica parohială la sebarea zilei naționale a României, vineri 1 Decembrie 2017.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!