Sărbătoare la parohia Pescara

Sărbătoare la parohia Pescara

Momente de sărbătoare la parohia Pescara

 

     Sâmbătă 3 februarie, parohia Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana din Pescara a îmbrăcat haină de sărbătoare.

În această zi frumoasă, biserica noastră s-a făcut gazdă credincioșilor veniți pentru a participa la Sfânta  Liturghie săvârșită de către un sobor de preoți din protopopiatele Abruzzo și Puglia.

    În cuvântul de învățătură, rostit de părintele Petru Voicu de la parohia Termoli a subliniat faptul că sfinții sunt martori și exemple de urmat spre întărirea în credință și spre a noastră mântuire.

La sfârsitul slujbei, parohia noastră a avut onoarea să ii primească în vizită pe dl. Luciano D’Alfonso președintele regiunii Abruzzo, dl. primar al orașului Pescara Marco Alessandrini și dl. viceprimar Antonio Blasioli. Domniile sale au vizitat șantierul de construcție al bisericii și au precizat că vor acorda o atenție deosebită în sprijinirea financiară a  terminării construcției bisericii parohiale.

Părintele protopop Alin Iarca a subliniat faptul că prin biserică, se vor păstra credința, identitatea și tradițiile neamului românesc, acest lucru fiind de mare ajutor pentru integrarea într-o societate care ne-a adoptat.

     Mulțumim pe această cale tuturor celor care au contribuit la înfrumusețarea bisericii și gospodinelor parohiei noastre care prin jertfa lor au pregătit masa hramului, cu ocazia căreia s-au făcut și donații întru ajutorarea construirii bisericii.

             Slavă Lui Dumnezeu pentru toate!