Sfintirea caselor credincioșilor din parohia Pescara

Sfintirea caselor credincioșilor din parohia Pescara

Sfintirea caselor credincioșilor din parohia Pescara

 

         În perioada 1 Martie -1 Aprilie 2018 se vor sfinții casele credincioșilor din parohia noastră. Programările se pot face la biserică sau la părintele paroh.

      Prin sfeștanie (sfințirea locului) se îndepartează toate gândurile necurate care circulâ în căminul nostru. Omul sfințește locul, dar îl și poate înnegri. Cu alte cuvinte, faptele noastre se răsfrâng asupra mediului înconjurător, asupra locuinței și a obiectelor pe care le folosim des.

       Sfințirea locului ne duce mai aproape de Dumnezeu și îndepărtează răul sub orice formă ar fi prezent acesta.

       Sfințirea casei nu ține cont neapărat de sărbători. Preotul poate săvârși sfeștania ori de câte ori credincioșul o cere. În vechime, în unele regiuni (mai ales la sate), casa era sfințită în prima zi a fiecărei luni. Postul Paștelui este considerat cel mai aspru post din an și oferă un moment prielnic pentru curățenia locului în care trăim.

 

Nu există nici o taxă  pentru serviciile religioase.

      Dacă doriţi puteţi face o donaţie pentru suţinerea și construirea Bisericii parohiale.