Taina Sfântului Maslu la Pescara (4 Decembrie 2019)

Taina Sfântului Maslu la Pescara (4 Decembrie  2019)

Taina Sfântului Maslu la Pescara (4 Decembrie 2019)

 

 

             Cu ajutorul Domnului miercuri, 4 decembrie 2019, la parohia „Sfântul și Dreprul Simeon și Sfânta Prorocita Ana” din localitatea Pescara a avut loc Taina Sfântului Maslu săvârșită de către un sobor de preoți. Împreuna cu cei șapte preoți din protopopiatul Abruzzo Molise, a slujit și preacucernicul părinte Consilier Alin Olteanu paroh al parohiei Fiumicino.
         În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, parintele consilier a vorbit despre pocăință și cum trebuie un creștin să trăiască pentru a nu pierde harul lui Dumnezeu. A îndemnat pe toți cei prezenți să se folosească mai des de Tainele Bisericii și să  '' deranjeze'' chiar  și săptămânal preoții în căutarea curățeniei sufletești și a comuniunii cu Dumnezeu.

           La final, toți credincioșii au fost mirunși cu untdelemn sfințit de către preoții slujitori și s-au închinat la sfintele moaște ale Sfântului Iachint de Vicina, ale Sfântului Andrei Șaguna și ale Sfintei mucenițe Victoria aduse spre închinare de la parohia din localitatea Fiumiciuno. 

 

a consemnat Pr. Pot. Alin Iarca