Uniți prin Centenar

Uniți prin Centenar

Uniți prin Centenar!

 

       Cu bucurie în suflet părintele paroh Alin Iarca, dimpreună cu consiliul și comitetul parohial al parohiei Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana din localitatea Pescara,  în colaborare cu asociația San Lorenzo dei romeni filiala Pescara și Șoala Românească a parohiei vă invită să luaţi parte la sărbătoarea intitulată sugestiv Uniți prin Centenar!

        Această sărbătoare marchează 100 de ani de la făurirea Statului Național Unitar Roman, moment de o deosebita însemnătate pentru fiecare cetățean al României, fie că se află pe propriile meleaguri sau departe de cei dragi, de casa și de țară.

       După programul festiv toți credincioșii sunt invitați în sala școlii parohiale unde vom gusta din bucatele tradiționale de post aduse de fiecare dintre noi, în acest fel marcând importanța Marii uniri a românilor.

         Dat fiind momentul de sărbătoare toți credincioșii sunt așteptați în costume populare.

 

Programul zilei este:

8.00 - Utrenie

09.30 Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie., Pomenirea celor Adormiți

12.00 - Slujba de TE DEUM la Ziua Naţională a României, urmată de un program artistic dedicat sărbătoririi a 100 de ani de la Marea Unire a României: cântece patriotice, poezii prezentate de  copiii Școlii românești de la parohia Pescara.

          La sfârşit ne vom putea bucura şi de bucatele tradiţionale pregătite de fiecare dintre noi și socializând marcând astfel 100 de ani de la Marea Unire.

15.00 prezentarea filmului documentar „UNIREA DIN 1918. ISTORIA UNUI IDEAL”, realizat de Trinitas TV. (vă rugăm distribuiți informația)

 

Pr. Alin Iarca