Vizita lui Dumnezeu

Vizita lui Dumnezeu

Vizita lui Dumnezeu

 

         Era odată o bătrână căreia Dumnezeu îi promisese că o va vizita "astăzi". Ea nu se arătă deloc modestă la auzul acestui lucru. Mătură şi şterse praful prin casă, găti bucate delicioase şi pregăti masa. Apoi se aşeză să-l aştepte pe Dumnezeu. Deodată cineva bătu la uşă. Numaidecât bătrâna sări să-i deschidă uşa, dar când văzu că afară era doar un biet cerşetor spuse: "Nu, pentru Dumnezeu! Du-te unde vrei astăzi. Tocmai îl aştept pe Domnul, nu te pot primi la mine!". Şi-l lăsă pe cerşetor să plece cu mâna goală. După câtva timp bătu din nou cineva la uşă. Acum bătrâna deschise uşa mai repede decât prima dată. Dar pe cine văzu ea afară? Pe nimeni altul decât pe un bătrân zdrenţăros. "Astăzi îl aştept pe Dumnezeu. Nu mă pot ocupa de tine", spuse ea şi-i închise uşa în nas. După câteva ore mai bătu cineva. Când bătrâna se repezi să-i deschidă, văzu din nou un cerşetor slab şi zgribulit care o rugă insistent să-i dea un colţ de pâine şi un loc de dormit sub acoperişul casei ei. "Hai, lasă-mă în pace! Îl aştept pe Dumnezeu! Nu te pot primi la mine!" Şi bătrânul trebui să meargă mai departe, iar bătrâna se puse din nou să aştepte.

        Timpul trecea oră după oră. Se făcu seară şi Dumnezeu încă nu venise. Bătrâna deveni din ce în ce mai îngrijorată. "Unde o fi rămas Dumnezeu? Sau unde s-o fi rătăcit?" În cele din urmă bătrâna se duse la culcare şi imediat adormi. Dumnezeu îi apăru bătrânei în vis şi-i spuse: "De trei ori am bătut astăzi la uşa casei tale şi de trei ori M-ai refuzat".

        Plecând de la  pilda de mai sus, scriu  aceste rânduri care îmi doresc să ajungă la inima fiecărui om de bună credință, care este gata să primească oricând vizita Lui Dumnezeu.

      La un ceas târziu din noapte primesc un mesaj de la un număr care implora să fie ajutat.

       Era Ioan, un soț și un tată a doi copilași (3 și 13 ani) care îmi mărturisea că sunt aproape pe străzi și că sunt în căutarea unui loc de muncă și a unei case.

            După ce m-am întâlnit cu ei am  aflat că sunt o tânără familie care a trecut prin multe încercări aflându-se în Italia de un an de zile.

        Ca mulți români, au plecat din România acum un an de zile în speranța că vor găsi un trai mai bun pentru ei și cei doi copilași. Au lăsat România doar ca locul unde s-au născut și unde au suferit și nimic mai mult, nu casă, nu familie...

         Ajunși în sudul Italiei în Sicilia, pentru o perioadă mai îndelungată căminul celor patru suflete a fost mașina, acolo dormeau și acolo mâncau. După două luni o conațională i-a ajutat să găsească o căsuță în chirie și un loc  de muncă de îngrijitoare pentru femeie, dar nu pentru mult timp.

        Rămași fără muncă și în imposibilitatea de a mai plăti au decis să vină la Pescara.

            Sunt fără documente italienești și la situația dificilă în care se găsesc s-a mai adăugat și expirarea documentelor pentru copii, deoarece au fost realizate doar cu valabilitate de un an de zile (pentru atât au avut bănuți).

       Zilele acestea am contactat Serviciul Consular de la Roma pentru a obține o programare în vederea realizării contra cost (taxele consulare) a  documentelor expirate.

          Îi găzduim  la biserică pentru moment, dar suntem în căutarea unor soluții concrete care pot ajuta această tânără familie.

           De aceea am scris aceste rânduri pentru a împărtăși cu fiecare dintre dumneavoastră această ’’ vizită a Lui Dumnezeu’’ în speranța că nu vom închide ușile inimilor noastre și fiecare dintre noi vom deschide după putință oferind un acoperiș, sau un loc de muncă, sau ceva hăinuțe, sau pampers pentru copilaș, sau un mic ajutor, sau...

         Vă îndemnăm, prin urmare, pe acei dintre dumneavoastră care binevoiți și aveți posibilitatea, să contribuiți într-un mod concret, punându-vă la dispoziție și coordonatele bancare ale Parohiei, unde fiecare puteți lăsa jertfa dumneavoastră:

IT12I0306909606100000017870
Parrocchia ortodossa Pescara
Banca Intesa


          Să nu uităm cuvintele Sfântului Apostol Ioan Teologul: Fiii mei, să nu iubim cu vorba, numai din gură, ci și cu fapta și cu adevărul (1 In. 3, 18)! Cine iubește pe Dumnezeu să iubească și pe fratele său (1 In. 4, 21)!

Domnul să răsplătească jertfa și dragostea fiecăruia!